Ovoce musí být zralé až přezrálé, očištěné, nenahnilé a bez plísní. Musí se podrtit (u švestek vhodné z jedné třetiny i pecky) nebo zmoštovat a naložit do sudu (z plastu, dřeva, skla, nerezu, smaltu). Nevhodné jsou kovové a hliníkové nádoby. Do jablek i hrušek je vhodné přidat vodu, tak aby zhora kvasu nevyčnívala suchá dužnina. Ideální naplnění nádoby je ze 4/5, nádoba musí být uzavřená víkem s minimálním odvětráním (zabránění přístupu nežádoucích bakterií). Nejlépe nádoba hermeticky uzavřená, osazená kvasnou zátkou.

Nádoba musí být umístěná ve větrané místnosti a nemělo by se s ní míchat. Přestane-li unikat CO2, je kvašení u konce (chladem se proces zpomaluje a může se i pozastavit), poté nastává doba dokvašení. Až klesne obsah zkvasitelných cukrů v kvasu a přiblíží se nule je nutné kvas ihned vypálit. V případě hrušek pokud je cukernatost mezi 1 - 2% odvést k vypálení. Pokud se takto neučiní, hrozí nebezpečí tzv. octového kvašení, kdy tyto kvasinky začnou pro svou potřebu spotřebovávat alkohol obsažený ve kvasu, který vznikl v dřívějším období alkoholového kvašení.

Ovoce sklízené na podzim kvasí zpravidla v rozmezí 5 až 10 týdnů, dokvašení trvá asi 1 až 3 týdny. Celý proces může trvat až 6 měsíců, dle teploty. Optimální teplota pro hodnotný kvas je 17 °C. S kvalitou ovoce, jeho vyzrálosti a cukernatosti, potažmo přípravy kvasu roste stupeň výtěžnosti. Ze 100 kg kvasu je možné získat 5 až 9 litrů 50 % pálenky – u švestek či moštu (jablka, hrušky) i více.

Kvasinky: Pro ideální kvalitní vykvašení je nejlepší přidat do kvasu kvasinky a výživu pro kvasinky. Kvasinky zajistí rovnoměrné kvalitní prokvašení bez jakýchkoliv změn v chuti kvasu či pálenky.

Pokud pro přípravu kvasu nemáte čas, nádoby, prostory apod, můžete ovoce dovézt k nám, ovoce hromadně vykvasíme v naší kvasírně a po vypálení si jen vyzvednete hotovou pálenku. Na 1 litr 50% pálenky potřebujete 12kg jablek nebo 11 kg švestek. Za tuto službu zaplatíte pouze 140,- kč za 1 litr 50% pálenky. Přebytečné ovoce od Vás vykoupíme.

Kvasinky i výživu pro kvasinky můžete zakoupit v naší pálenici. U kvasinek je přiložen návod k přípravě, případně Vám použití vysvětlí obsluha. 

 

Volejte kdykoliv:

 

***   SEZÓNU 2020-21 OTEVÍRÁME 18.8.2020    ***, ***   ETIKETY NA LAHVE ZNOVU V PRODEJI ***

www.palenice.com © 2005-2018

vyrobeno: www.reklamahranice.cz